Balkonové rostliny

Ne každý milovník přírody má k dispozici velkou zahradu, ve které by mohl podle chuti a nálady experimentovat. Přírodní oázy však najdou místo i na tom nejmenším prostoru.

Přírodní zahrady jsou dnes synonymem kvality života. Málokde může člověk rychle a jednoduše načerpat nové síly, tak jako ve své zahradě. Je lhostejné, jedná-li se o velkoryse koncipovanou přírodní zahradu, různotvárnou zahradu na terasách nebo o kvetoucí balkon; někdy i okenní parapet může s trochou kreativity postačovat k vytvoření malého přírodního ráje ve vlastním domově. Malé přírodní oázy mohou v zastavěném prostředí fungovat jako nástupní ekosystém, v němž se mohou rostliny a zvířata zabydlet a odkud se mohou dále rozšiřovat.

Jak pěstovat balkonové a nádobové rostliny

Vzhledem k extrémním životním podmínkám v květináči je nezbytností velmi pečlivý výběr rostlin. Rostliny mají pro své kořeny k dispozici velmi málo místa a jsou silněji vystaveny povětrnostním vlivům, jako je sucho nebo mráz. Pravidelná zálivka, v ideálním případě dešťovou vodou, je stejně důležitá jako dodávání živin. Nejjednodušším a zároveň nejúčinnějším prostředkem, jak toho dosáhnout, je kompost. Kompost zlepšuje půdní strukturu a napomáhá rovnoměrnému zásobování rostlin živinami. Aby v květináčích nestála voda, mělo by dno každého z nich být opatřeno otvorem a na dně by měla být vrstva drenáže z cihlového štěrku, keramzitu nebo hliněných střepů, aby přebytečná voda mohla odtékat. Drenážní vrstvu a substrát oddělte vložením propustné textilie.

Zhotovte si vlastní substrát

Smíchejte zahradní zeminu, kompost a písek, od každého jednu třetinu. Pokud si chcete koupit hotový substrát, dbejte na to, aby neobsahoval rašelinu. Před vyschnutím chrání vrstva mulče z posekané trávy.

Kombinace rostlin

Rostliny, které přijdou společně do jedné nádoby, by měly mít stejné nároky. Pro truhlíky s vonnými bylinami, umístěné na slunném místě, se výborně hodí středomořské byliny jako šalvěj, tymián nebo levandule. Trávy jako kavyl vylepší tuto kombinaci a i v zimě je na ně hezký pohled. Ve stinných koutech se bude cítit dobře například kapraď, funkie, sasanka japonská nebo brčál. Množství kvetoucích rostlin neplnokvětých forem přiláká množství hmyzu. Motýli, čmeláci a spol. tak oživí i tu nejmenší květníkovou zahradu!

Z vašeho balkonu se stane užitková zahrada

Zelenina a byliny mohou zdárně růst i na minimálním prostoru. Pochutnávejte si denně na čerstvé pažitce nebo rajčatech z vlastní produkce.

Čím je plocha menší, tím více bychom měli dbát na správný výběr rostlin. U všech pěstebních nádob se musíme postarat o dostatečný odtok vody – zelenina nemá ráda podmáčení! Zeleninu bychom měli hnojit opatrně – ideálním hnojivem je kompostová zemina, jako hnojivo můžeme však použít i rohovou drť nebo malá množství kávových a čajových zbytků. Pozor: příliš mnoho dusíku může vést ke zvýšenému obsahu dusičnanů v zelenině!

Několik tipů pro užitkovou zahradu na balkoně:

  • Chráněná jižní, jihovýchodní a jihozápadní expozice je nejvhodnější.
  • Výměna vzduchu je prevencí výskytu houbových chorob.
  • Rajčata, tyčkové fazole a cukety potřebují dostatek vody.
  • Na balkoně s velkým množstvím slunečního svitu se daří levanduli, šalvěji, mateřídoušce a rozmarýně.
  • Pažitka, petrželka a kopr rostou i na polostinných místech, potřebují však více vody.

Balkon a terasa – prostor pro tvořivou činnost dětí

Některým zeleninám, např. ředkvičce nebo hrášku, se při pravidelné zálivce a hnojení daří velmi dobře i ve střešním substrátu. Vlastnoručně sklizené byliny pro čerstvou tvarohovou pomazánku se dají snadno vypěstovat a pro děti představují neobyčejný zážitek. Také rajčata a jahody je možné pěstovat tímto způsobem. Zákrsky ovocných stromů jsou co do péče poněkud náročnější, růst a zrání plodu od květu až do sklizně má vedle kulinářské hodnoty i velkou výchovnou hodnotu pro naše nejmenší.

Doporučené rostliny - zemina (l) /výška (cm)

pažitka 1l / 15 cm
jahody 1l / 15 cm
máta 1l / 30 cm
salát trháček 5l/ 50 cm
topinambur (jedlé hlízy) 50l/ 200 cm

lichořeřišnice 10l/ 100 cm
len 1l/ 30 cm
slunečnice 10l/ 200 cm
brutnák 5l/ 50 cm
rajče 10l/ 100

tykev 100l/ 300 cm
kukuřice 10l/ 100 cm
paprika 10l/ 50 cm
cuketa 10l/ 50 cm
mochyně peruánská 10l/ 100 cm

ředkvička 5l/ 20 cm
hrášek 10l/ 100 cm
lebeda zahradní 10l/ 150 cm
zákrsek jabloně 50l/ 150 cm

Byliny na malém prostoru

Připravili jsme pro Vás letáček, ve kterém získáte tipy na to, jak si udělat malou bylinkovou zahrádku na balkoně či terase. Např. se dozvíte, jak si osázet bylinkový truhlík, jakou použít zeminu a kam ho umístit, aby se bylinkám dařilo. Najdete zde také hodně tipů pro konkrétní bylinky a jejich použití v kuchyni a domácí lékárničce – bazalka, oregano, majoránka atd. Letáček je ke stažení v PDF formátu zde.