Květnatá louka
Je mnoho důvodů, proč na zahradě založit květinovou louku. Ten nejdůležitější? Květinová louka je zdrojem radosti! Je plná života a proměn – plná barev, vůní a zvuků.
Nejen pro nás, ale i pro živočišný svět je velkým lákadlem. Na rozdíl od jednotvárného trávníku poskytuje květinová louka prostor mnoha různým formám života. Dole, ve vrstvě organického materiálu na povrchu půdy, žijí mravenci a střevlíci. O něco výše loví svou kořist pavouci. Rozličné květy lákají hmyz.
Některé druhy motýlů jsou odkázané na luční rostliny. Z květů sají nektar. Pro snůšku vajíček si vybírají určité rostliny, které pak slouží čerstvě vyklubaným larvám jako potrava.
Mnoho ptáků využívá květinovou louku jako zdroj potravy. Semena, hmyz a drobní živočichové jsou pro opeřené obyvatele zahrady chutnou kořistí.
Založení květinové louky
Květinová louka je plná života a je zdrojem neutuchající radosti pro každého milovníka přírody. Pečlivě naplánovaná a založená květinová louka později roste a kvete úplně sama.
K založení květinové louky jsou vhodné ty části zahrady, které nejsou neustále sešlapávané, v ideálním případě na otevřeném, slunném místě. Máme-li k dispozici málo místa, vytvořme květinové ostrůvky v trávníku.
K optimálnímu klíčení semen lučních květin je nutné jemné seťové lůžko. Malé plochy můžeme připravit ručně zrytím a uhrabáním, větší plochy strojovým zpracováním rotavátorem a bránami. Zhutněné půdy hluboko prokypříme. Odstraníme kořeny oddenkatých polních plevelů jako bršlice nebo pýru. Čím je půda chudší, tím je květinová louka druhově bohatší.
Výběr správného osiva
Výběr správného osiva je rozhodujícím krokem pro další zdárný vývoj louky. Louky ve vašem okolí vám nabízejí cenné tipy, které rostliny jsou vhodné pro vaši květinovou louku. Podle charakteru půdy a vlhkosti stanoviště se v přírodě stejně jako ve vaší zahradě vytvářejí různé typy louky. Na suchých půdách chudých na živiny prospívají tzv. chudé louky. Pokud je stanoviště úrodné a bohaté na živiny, vytvářejí se tzv. úživné louky.
Jednou z možností, jak získat osivo, je proto výsev prostřednictvím nastlaného sena: po dohodě se zemědělcem posekejte zhruba v polovině června a pak ještě dvakrát, vždy za jeden až dva týdny, vhodně veliký kousek přirozené louky a posekané rostliny rozprostřete v tenké vrstvě na ploše, kde plánujete květinovou louku.
Pokud nemáte takovou možnost, doporučujeme vám zakoupit směs osiva našich původních druhů od speciálních firem. Kvalitní osivo s vhodnými lučními květinami něco stojí – zato se z něj budete ještě dlouho těšit.
Výsev
Optimální je výsev 1-4 g osiva na m² v dubnu a květnu nebo v září a říjnu na vlhkou půdu. Semena nezakrýváme půdou, ale pomocí válce je pevně přitlačíme. Jinou možností je ušlapat osetou plochu dvěma destičkami připevněnými na nohy.
Péče o květinovou louku
Květinové louky nesmíme sekat příliš často. Sekají se teprve tehdy, až se větší část květin a byliny vysemení. Sekají se dvakrát ročně (koncem června a na podzim). U chudších luk na suchých stanovištích stačí mnohdy jedna seč na podzim.
Při sekání louky bychom měli postupovat po etapách. Alespoň 30 % plochy louky zůstane stát a poseká se až později. Vznikají tak možnosti úkrytu pro luční obyvatele.
U menších ploch je nejlepší použít kosu. Kosa nám zvýší fyzickou kondici a je šetrná k drobným živočichům. Mnoho zvířat se před sekačkou nedokáže zachránit.
Další výhodou kosy je, že s ní lze kosit výběrově. Dosud neodkvetlé luční květiny můžeme ponechat nepokosené, aby se mohly vysemenit.