Předsedkyně spolku Přírodní zahrada nominována na cenu Josefa Vavrouška!

14.04.2025

Naše milá Martina Petrová (předsedkyně spolku Přírodní zahrada z. s.) byla nominována na environmentální cenu Josefa Vavrouška. Pokud se vám díky přírodním zahradám změnil život v radostnější a smysluplné pobývání zde na Zemi, podpořte její nominaci svým vyjádřením zde.

Bez Martiny by plakety s ježkem a vše, co symbolizují, u nás neexistovaly. A kdo ji znáte osobně, tak víte, proč si to zaslouží právě ona!


Kdo je Martina Petrová?

Martinu zaujal projekt přírodních zahrad v rámci studijní praxe ve spolku Umwelt Beratung v Rakousku. Osobně tam spolupracovala se zakladateli hnutí Natur im Garten, což ji inspirovalo, aby tuto iniciativu přenesla i k nám. A to, co před více než 25 lety začala, rozvíjí dodnes. Pod jejím vedením rozšířilo hnutí svůj záběr od soukromých zahrad i do školní, firemní a municipální sféry. Plaketu přírodní zahrady dnes nese přes 800 míst, z toho je téměř 140 ukázkových. Ty nejen hospodaří s ohledem na životní prostředí, ale také se otevírají veřejnosti, aby dále šířily myšlenku ohleduplného zahradničení.

Jako předsedkyně spolku Přírodní zahrada Martina neúnavně zajišťuje školení, koordinuje certifikace zahrad a podílí se na vydávání publikací, na příklad knihy Moje přírodní zahrada a publikace Jak na sucho v zahradě. Iniciovala vydání několika map přírodních zahrad nebo rozesílání pravidelných newsletterů. Je výraznou tváří přírodních zahrad v médiích i na sociálních sítích. Průběžně propojuje veřejnost s odborníky, a to nejen v ČR, ale i zahraničí. Organizuje workshopy a zájezdy po naší republice, do Německa, Rakouska, Švýcarska nebo na Slovensko. Mezitím vykonává spoustu neviditelné, mravenčí práce, bez které by se spolek nedožil svého 25. výročí.

Martina zapojuje spolek Přírodní zahrada do dlouhodobých ekologických iniciativ, například aktuální projekt Zahrad daření v době klimatické změny přispívá ke zvyšování biodiverzity, podporuje hospodaření s dešťovou vodou a zlepšuje kvalitu ovzduší.

Angažuje se také mezinárodně, je členkou rady European Gartner Association, kde pomáhá rozvíjet přírodní zahrady na evropské úrovni a zprostředkovává českým zájemcům účast v soutěži European Award for Ecological Gardening. Aktivní je i v organizaci Jihočeská Silva Nortica, kde s rakouskými partnery podporuje přeshraniční spolupráci (projekt Interreg) zaměřenou na ochranu přírody nebo šetrnou turistiku. Společně s univerzitami převádí do praxe výsledky výzkumu adaptačních opatření ke zmírnění dopadů klimatické změny (projekt KlimaGrün atd.).

O Ceně Jaroslava Vavrouška

Bedřich Moldan, Hana Librová, Fridays for Future nebo Ondráš Přibyla. Osobnosti, které pokračují v odkazu ekologického vizionáře Josefa Vavrouška a neúnavně bojují za zdravé životní prostředí, oceňuje každoročně Nadace Partnerství v několika kategoriích.

Cílem ceny je zároveň stmelovat a propojovat lidi z ochrany přírody napříč obory i generacemi. Na vyhlášení v Senátu se tak může setkat mladý zachránce přírodní památky, ekopedagožka, která učí lásce k přírodě děti i dospělé, influencerka udržitelné módy, podnikatel s cirkulárním byznysem, sedlák vracející vodu do krajiny, univerzitní zooložka chránící užovky stromové, rybář, co nenechal vyšumět otravu Bečvy, nebo studentka, která ve 12 letech erudovaně přednáší vrstevníkům o ochraně biodiverzity.

Cena Josefa Vavrouška ukazuje, kolik skvělých lidí mezi námi žije, a oceňuje jejich činnost, která je mnohdy neviditelná, nezištná a nedocenitelná. Seznamte se s nimi díky unikátní databázi osobností. Ocenění se vždy udílí za minulý rok, tedy v březnu 2025 můžete nominovat osobnosti za rok 2024.
První Cenu Josefa Vavrouška udělila Nadace Charty 77 za rok 1996. Odnesl si ji Mikuláš Huba a Erazim Kohák. Cena záměrně putovala do obou republik bývalé federace s poznatkem, že ekologie nezná hranic. Od roku 2004 cenu uděluje Nadace Partnerství.