Reportáž z 1. části školení pro poradce, konané v březnu ve Velkém Meziříčí očima Danky Křivánkové
Konečně se po pár letech podařilo znovu naplnit seminář pro poradce přírodních zahrad a letošní účastníci se jeví jako velice nadějná posila našeho poradenského týmu. Máme účastníky z blízka i daleka a dokonce i ze Slovenska. Máme skvělé lektory.
V první části školení ve Velkém Meziříčí se účastníci podívali tradičně do kompostárny v Náměšti nad Oslavou, kde jim pan inženýr Jalovecký vysvětlil, jakým způsobem vyrábějí bezrašelinné substráty a novinkou je jejich obohacování biouhlem. Tradičně bezkonkurenční pan Jaroslav Záhora nás provedl spletitými zákoutími půdního života stojícího zejména na mikroorganismech a ukázal nám, kam směřují nejnovější světové výzkumy v oblasti návratu a zvýšení půdní úrodnosti. Ing. Pavlína Křivanová se s námi podělila nejenom o informace, ale i o skvělá videa z oblasti biologické ochrany a využití přirozených predátorů, kteří likvidují např. mšice, mravence či slimáky.
Skvělá Iveta Machátová účastníky provedla historií, současností a nastínila i budoucnost školních přírodních zahrad a možností jejich využití pro větší informovanost laické veřejnosti. Alena Tomandlová Ruxová při exkurzi na Balinách ukázala terapeutický potenciál přírodních zahrad a proběhla zde cvičná certifikace stejně jako na zahradě Ostrůvku ve Velkém Meziříčí.
Do principů přírodních zahrad uvedla účastníky enthusiasmem překypující Ivka Musilová, která od svého školení pro poradce v roce 2019 ušla obrovský kus cesty a má spoustu zkušeností, které ráda a dobře předává. Nedílnou součástí byly informace o vodě v zahradě, možnostech jejího zadržení, uchování a různých způsobech využití např. v dešťových zahradách s Danou Křivánkovou. Po celou dobu se o účastníky skvěle starala Martina Petrová a Jitka Machátová.
Pokud jste první část školení nestihli a chtěli byste se s námi podívat na jihočeské a rakouské ukázkové zahrady, neváhejte a přihlaste se na druhou část školení (30. 4. – 3. 5. 2025 na Bejčkově mlýně nedaleko jihočeských Slavonic). Budou i přednášky rakouských expertů tlumočené do češtiny na exkurzi v Tullnu. A pokud byste se pak chtěli stát poradcem pro přírodní zahrady, bude stačit si jen dodělat první část školení až bude připraven další běh.
Autor: Dana Křivánková, Lipka