Letničky

Svou barevnou nádherou obohatí letničky každou zahradu. Ať už v předzahrádkách, v květinových záhonech nebo na balkonech a terasách – letničky jsou všude krásným barevným zpestřením.

Letničky jsou jednoleté rostliny, tzn. že během jednoho roku vyklíčí, vyrostou, vykvetou, vytvoří semena a s prvním mrazem zahynou. Na rozdíl od trvalek, které se k zimnímu klidu stáhnou pod zem a následujícího roku opět vyraší, letničky zimu nepřečkávají. Pro příští zahradnickou sezónu je musíme znovu vysert, po "zmrzlých" vysázet nebo se spolehnout na přesemenění.


Na rozdíl od jednoletých letniček vytvářejí dvouleté rostliny jako divizna v prvním roce pouze listovou růžici, aby pak ve druhém roce rozkvetly a vytvořily semena. Některé nepůvodní letničky jako afrikány nebo thunbergie se nesprávně označují za jednoletky, i když by ve své skutečné domovině byly víceleté a u nás pouze nevydrží studenou zimu.

Přednosti letniček jsou nasnadě. Rostou velmi rychle, kvetou celé měsíce a vytvářejí netušené barevné efekty. Pomocí letniček lze velmi rychle vyplnit mezery na obrubách záhonů nebo na záhonech trvalek.
Bohužel, u většiny novošlechtěných letniček (s velkými, zářivě pestrými a plnými květy) bývá jejich ekologická hodnota velmi malá. Poskytují většinou méně pylu a nektaru pro užitečný hmyz, reagují často citlivěji a dají se obtížněji pěstovat než plané rostliny a tradiční rostliny selských zahrad. To však neznamená, že bychom se novošlechtění museli úplně zříci. Základem přírodní zahrady jsou ovšem původní plané trvalky a květiny.