Lom Svatá Anna
Přírodní zahrada v lomu Svatá Anna v Táboře pod vrcholem Měšického vrchu a kapličkou sv. Anny začala jako sen Viktora Mačury. V roce 2013 spatřil v zanedbaném a odpadky zavaleném lomu potenciál. Společně s rodinou se pustil do náročné práce – ručně vysekávali trní, křoví a bylinné nálety. Sbírali a třídili neuvěřitelné množství odpadu, který se zde hromadil po desetiletí, a citlivě čistili jezírka od starého železa a dalších reliktů minulosti.
Výsledkem úsilí rodiny Mačurových jsou nejen ekologické, ale i společenské výhody. Zadržování dešťové vody, čištění vzduchu a podpora místní biodiverzity jsou jen některé z nich. Spolupráce se školami, zájmovými organizacemi a veřejností pomáhá šířit povědomí o ekologii a významu ochrany přírody. Přírodní zahrada se stala inspirativním modelem pro aktivní přístup k ochraně životního prostředí a je důkazem, že každý z nás se může podílet na proměně svého okolí.
Jak zahrada funguje
Přírodní zahrada na lomu Svatá Anna v Táboře je plná přírodě blízkých opatření, které pomáhají zvládat extrémní projevy počasí. Díky přírodním biotopům, jezírkům, skalní stěně, stromům, keřům a další zeleni se daří čelit čím dál častějším klimatickým výzvám: jako jsou přívalové deště, dlouhodobé sucho, eroze půdy a další. Různorodá opatření podporují nejen místní flóru a faunu, ale také zlepšují mikroklima a zajišťují udržitelnost celé oblasti. V rámci revitalizace rodina využila převážně místní přírodní materiály a zachovala tak přirozenou rovnováhu s okolní přírodou.
Po vyčištění lomu vznikly na relativně malém území čtyři typy biotopů: skalní, stepní, vodní a pralesní. Tato rozmanitost nejen podporuje místní faunu a flóru, ale ukazuje, jak přírodní procesy jako - sukcese a rozrůstání – ovlivňují a dotváří krajinu.
Jezírka v zahradě zachycují a zadržují dešťovou vodu, což pomáhá absorbovat přívalové srážky a zamezit neřízenému odtoku vody. To prospívá k prevenci eroze a zlepšuje vodní hospodářství, čímž zajišťuje stabilitu a udržitelnost území.
Na navazujících pozemcích vně lomu vznikly skalky a suťoviště, které hostí více jak 150 druhů skalniček a trvalek. Tyto rostliny jsou schopné přežít v suchém písčito-kamenitém substrátu bez pravidelné závlahy. Tento design ukazuje, jak je možné vegetaci přizpůsobit suchým podmínkám a přispět k dlouhodobé udržitelnosti realizace. Okolo lomu bylo vysázeno 17 druhů původních keřů, jako jsou líska obecná, ptačí zob obecný a kalina obecná. Tato opatření obohacují místní flóru a podporují biodiverzitu, čímž se zvyšuje biologická rozmanitost celé oblasti.
Proč zahradu navštívit
Přírodní zahrada Lom svatá Anna představuje ideální místo pro studium přírodních procesů v praxi. To oceňují místní i vzdálenější mateřské, základní, speciální i střední školy, se kterými jsme uzavřeli spolupráci a které nás navštěvují. Realizují zde nejrůznější projekty s ekologickým zaměřením. Lom Svatá Anna je zároveň hodnotným krajinným prvkem, jehož význam bude nadále růst. Místo bude postupně získávat podobu příměstského parku, obklopeného domy a komunikacemi.
Že jdeme správnou cestou nám potvrdila na podzim roku 2014 úspěšná certifikace, získání prestižního ocenění Ukázková přírodní zahrada/přírodní park a zisk Zlaté Jihočeské ratolesti v roce 2015. Dalším úspěchem bylo druhé místo v soutěži Park roku 2023 v hlasování veřejnosti a zejména několik ocenění v prestižní soutěži Adapterra Awards 2024. Automobilka Kia nám udělila cenu s názvem Soulad člověka s přírodou. Dále byl Lom svatá Anna vyhodnocený odbornou porotou jako nejlepší projekt, realizovaný na území Jihočeského kraje fyzickou osobou ve prospěch veřejnosti a města a stal se i nejlepším Jihočeským projektem v hlasování veřejnosti. V hlasování veřejnosti obdržel i Cenu Česko-Rakouského příhraničí a zvláštní uznání poroty za významnou soukromou aktivitu na podporu biodiverzity, zadržení vody v krajině, zlepšování mikroklimatu a zpřístupnění lokality veřejnosti.
Vybavení pro návštěvníky
Informační cedule
Dostupnost pro vozíčkáře a osoby se sníženou pohyblivostí
Zahrada se rozkládá na vršku, kam lze dojet automobilem a zaparkovat ho na menším prostranství u místní vodárny. Odtud je po mírném svahu přístupná i osobám se sníženou pohyblivostí. Dále je možné k nám dojet MHD či vlakem, protože zastávky jsou v docházkové vzdálenosti.
Parkování pro automobily a autobusy
Parkoviště
Kontakt
Adresa: Měšice, 391 56 Tábor
Majitel: Ing. Viktor Mačura, MBA, tel. 724 338 009; 49°24'5.753″N 14°41'51.652″E
e-mail.: info@lomsvataanna.cz;
web: https://www.lomsvataanna.cz
Otevírací doba: lokalita je volně přístupná 24 hodin denně pro všechny slušné lidi