MŠ Kamarád
Zahrada započala svou cestu na přelomu devadesátých let prvními kroky, které v té době nebyly běžné. Zahrady mateřských škol poskytovaly zázemí pouze na pohybové aktivity, a hlubší edukační záměr a potenciál zahrad nebyl v té době ještě využit. Nicméně, první vlaštovky v proměně zahrad se začaly objevovat, a to v přizvání zahradních odborníků k plánování zahrad a vtažení různých komunit lidí k realizaci změn v nich. Naše zahrada je ukázkou spolupráce komunit napříč generacemi… rodiče, prarodiče, sousedé, zřizovatel i odborníci. Největšími hybateli je však tým mateřské školy a děti ♥. Je to zahrada tvořená v čase, s energií a myšlenkami těch, kteří v určitý moment byli u toho a mohli pomoci. Plně vychází z principů přírodních zahrad a skrze lásku k přírodě a všemu živému v dětech budujeme a posilujeme jejich budoucí vztah k přírodě. Pro posílení těchto záměrů využíváme i program Ekoškola a program Skutečně zdravá škola. Zahrada Školičky Kamarád má svůj příběh, který stojí za vyslechnutí. Proto zavítejte na Vysočinu, do Nového Veselí, které leží v srdci Českomoravské vrchoviny.
Naše cesta
Zahrada prošla třemi výraznými etapami:
1. odstranění původních kovových prolézaček, vybudování velkého komunitního prostoru pro setkávání a výsadba dřevin a stromů (vajgélie, pustoryl, zlatice, tavoly, jeřáb jedlý, okrasná jabloň). Zeleň se koncipovala tak, aby tvořila barevnou paletu a různorodost jak v listech, v květenství či plodech, a nabízela využití pro smyslové vnímání dětí, tvořivou práci, poznávání chutí a využití ve vaření. Prostoru dominuje obrovská líska, která výrazně plodí, a děti mohou nejen sbírat a ochutnávat oříšky, ale i lézt do větvoví stromu
2. proměna zahrady na ukázkovou přírodní zahradu za účasti rodičovské komunity, jejich nápadů, invence, fyzické energie, i materiální podpory. Proměna proběhla formou projektového dne na Den Země, a rodiče spolu s kolektivem a dětmi vybudovaly 6 prvků, které pomohly k získání certifikace zahrady. Byl to vrbový tunel, domeček v lísce, bylinková spirála, suchý potok a tůňka, hmyzí hotel a hmatová stezka. Některé už zničil zub času a museli jsme je přebudovat, některé ale stále fungují a jsou využívány. Tato etapa zahrady probíhala svépomocí a za finanční podpory dárců.
3. rozšíření zahrady a vybudování dalšího prostoru pro vzdělávání dětí a komunitní život školky. Díky spolupráci se zahrádkářským svazem jsme rozšířili zahradu na současných 2400 m² a za finanční podpory Městyse Nové Veselí a odborné firmy se zahrada proměnila v dobrodružnou. Dílčí úpravy jsme už realizovali opět s rodiči, prarodiči a dalšími dobrovolníky. V zahradě tak najdete smrčinu s maringotkou, okno do krajiny, vysoké traviny, původní stromy, keře sloužící i pro "schovávačky" dětí. Jsou zde různé druhy záhonů (vyvýšené, paletové, cihlové aj.) A je zde velký prostor pro komunitní život nejen v rámci naší školičky, ale i v rámci městyse a okolí (knihobudka, komunitní kruhová lavička, paletové posezení). Najdete zde i sušárnu bylin s využitím sluneční energie a velký tříkomorový kompostér.
Dobrodružná zahrada dnes☺
Zahrada je centrem environmentálního dění nejen v mateřské škole, ale i v našem městysi a celém mikroregionu Žďárska. Má pět rovin:
- zahrada jako přírodní učebna a místo pro edukaci
- zahrada jako kuchyně a spižírna
- zahrada jako místo pro spontánní aktivity
- zahrada jako prostor pro práci a udržitelný rozvoj
- zahrada jako místo potkávání se napříč generacemi
Komunitní a jiné slavnosti a akce
Organizujeme Svatováclavské slavnosti s prohlídkou zahrady a relaxací na ni, včetně malých farmářských trhů. Dále Svatomartinské slavnosti s příjezdem sv. Martina na koni a martinskou stezkou, a počátkem června je zahrada otevřená při Víkendu otevřených zahrad. Mimo tyto plánované akce zde probíhají ještě různé slavnosti v závislosti na ročním plánu aktivit mateřské školy (vynášení moreny, bylinkový workshop aj.)
Zájezdy a organizované skupiny
Mateřská škola nabízí jednotlivcům i skupinám možnost prohlídek, ať už při oficiálních akcích a slavnostech, tak i na vyžádání. Jednotlivci i skupiny mohou poptat komentovanou prohlídku v závislosti na denním režimu mateřské školy. Již jsme u nás uvítali několikrát Toulavé autobusy pedagogů a přírodních nadšenců (SEV Toulcův Dvůr, SEV Chaloupky, MAS, MŠ Řestoky, MŠ Nížkov, MŠ Polná aj.) Také jsme zorganizovali ve spolupráci s MAP ORP Žďár nad Sázavou odborný workshop s panem Jiřím Rechem z www.vrbicky.cz na stavbu vrbového iglú. Telefon pro objednání je 608 083 256 nebo 733 132 583.
Pro školy
Nabízíme i sdílení dobré praxe školám, které uvažují o změně konceptu svých zahrad. Mnoho informací naleznete na webu školky na tomto odkazu https://ms.noveveseli.cz/projekty/ukazkova-prirodni-a-dobrodruzna-zahrada. Sdílení probíhá jako podpora a šíření myšlenky přírodních zahrad v kontextu s využitím potenciálu zahrad ve vzdělávání dětí. Cílem je, skrze vysokou senzitivitu dětí, předat myšlenky trvale udržitelného rozvoje, a prostřednictvím péče o zahradu, vše živé v ní, péče o půdu a možnosti spolupráce skupin ukázat, jak tohoto cíle dosáhnout. Vše je tedy přístupné a jako otevřená škola tyto informace sdílíme zdarma. V naší mateřské škole jste srdečně vítáni.
Možnosti podpory
V mateřské škole je možno získat i produkty ze zahrady, na kterých spolupracují děti v centrech vaření spolu s pedagogy a asistenty, např. sirupy z bylin, džemíky z bobulovin, pečené čaje, mastičky, kompoty aj. Nabídka je sezónní a honorář je symbolickou a smluvní podporou činnosti mateřské školy. Ve vestibulu je školičkové prasátko, kam lze vložit Vaši podporu nebo lze zavítat na Svatováclavské slavnosti k nám do školičky a zde si vybrat v rámci malých farmářských trhů. Z příspěvků pak provozujeme komunitní akce a rozvoj zahrady.
Zahradní poradenství a konzultace
Rádi poskytneme naši zkušenost při založení přírodní zahrady komukoliv, kdo se rozhodne pro tuto cestu. Ukážeme, jak na to, jakých zdrojů lze využít, jak oslovit komunity, jak prezentovat. Můžeme nabídnout i kalifornské žížaly pro vermikompostování, případně žížalí čaj jako rozpustné hnojivo pro hrnkové a truhlíkové květiny.
Zahrada v médiích
Naše zahrada se objevila v reportáži ČT o zapojení komunity prarodičů při údržbě zahrady s názvem S prarodiči na zahradě https://www.ceskatelevize.cz/porady/10118379000-udalosti-v-regionech-praha/217411000140403/ z 3.4.2017. Příspěvek jde ke shlédnutí na minutě 19:38. A další ukázka mezigeneračního zapojení v péči o zahradu je v lifestylovém magazínu Co naše babičky uměly a my jsme zapomněly https://www.ceskatelevize.cz/porady/10118379000-udalosti-v-regionech-praha/217411000140403/, díl Ať žijí dědečkové. Také jsme ukazovali, jak na vermikompostování pro TV Nova, a objevili jsme se i v rozhlasových reportážích https://vysocina.rozhlas.cz/v-novem-veseli-predali-dedeckove-a-babicky-zahradnicke-zkusenosti-svym-vnoucatum-7120409.
Vybavení pro návštěvníky
Při komunitních akcích je návštěvníkům k dispozici toaleta (na požádání), různá zahradní posezení, zastřešené přírodní učebny sovičky Jůly a děda Vševěda. S dětmi a našimi paními kuchařkami připravujeme i drobné občerstvení a nápoje, oblíbený je u nás kotlíkový čaj připravený pro změnu paními uklízečkami. V hliněné peci pečeme pizzu či lokše. Navštívit nás mohou i rodiny s dětmi, které mohou využít houpačku, strážce pokladů, maringotku, pískoviště a domečky v lísce a v rákosí. Vše pouze při komunitních akcích a za dohledu rodičů. Očekáváme, že si každý rodič se svým dítkem dá do pořádku místo, kde pobývali, aby školičkové děti měly následný den svou zahradu připravenou pro své aktivity.
Pohyb po zahradě
Zahrada se celá rozkládá na rovině, s mírnými svahy, vjezd je asfaltový (zásobování MŠ), nicméně ostatní cesty již jsou travnaté a nejsou zpevněné. Zahrada nabízí mnoho míst, kde je možné si odpočinout na lavičce, především pro seniory a ty, co mají sníženou pohyblivost. Rádi pomůžeme, případně zajistíme potřebný komfort.
Parkování pro autobusy a automobily
Pohodlné parkování pro autobusy a automobily je v ulici Na Městečku naproti kostelu, dále před poštou pod kostelem ul. Dolní a autobusy mohou parkovat u sportovní haly ul. Žďárská. Do zahrady mateřské školy pak dojdete během 5 minut ulicí Na Výsluní čp. 286.
Kontakty
Adresa: Na Výsluní 286, Nové Veselí, 34021, GPS: 49.5217417N, 15.9064314E
Alena Svatoňová, e-mail: alca.svatonova@seznam.cz, telefon: 737 566 202
Monika Kovalská, e-mail: monika.kovalska@email.cz, telefon: 733 132 583
web: https://ms.noveveseli.cz/
Faceboook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063966640418