Plazi a obojživelníci
Ještěrka obecná
Ještěrka obecná patří podobně jako většina plazů k živočichům milujícím slunce. K radosti majitelů přírodních zahrad má na jídelníčku hmyz a slimáky. Je teplomilná a aktivní ve dne – ráda se vyhřívá na kamenech. Oblíbená místa na zahradě urputně hájí před jinými jedinci svého druhu. Ještěrky jsou věrné svému místu – samečci o ně svádějí boje. V případě ohrožení mohou ještěrky oddělit ocas. Samičky kladou po spáření 5–17 kožovitých vajíček, mladé ještěrky se líhnou asi za 2 měsíce. Přezimují v zemních dutinách a škvírách. Živí hmyzem, pavouky a žížalami, zahradníci si jich cení kvůli chuti, s jakou pojídají slimáky.
- Nepoužívat chemické postřiky ani jedovaté návnady na slimáky.
- Vytvořit slunné suché zídky nebo hromady kamení na klidném místě s přírodně utvářenými okraji (bylinný okraj, květinová louka) k přilákání kořisti ještěrek.
- Kočky ještěrky loví a zabíjejí, proto ještěrkami vyhledávaná slunná místa zabezpečíme pletivem nebo větvemi.
Ropucha
U velké, u nás žijící ropuchy obecné zaujímají slimáci jedno z prvních míst na jídelním lístku. Nesypejte proto prosím do zahrady jedovatou návnadu na slimáky, neboť na otrávené sousto reaguje ropucha zvláště citlivě (výjimkou jsou přípravky s fosforečnanem železitým jako účinnou látkou). Ropuchy jsou aktivní v noci, přes den v úkrytech (hromady kamení, prkna, houští, listí …). Samičky na jaře migrují i několik kilometrů k vodě, kde se samy narodily. Po nakladení vajíček se vracejí do místa letního pobytu. Přezimují v zemních dutinách, pod kořeny, dřevem, listím a kameny. Ropuchy požírají slimáky a jejich vajíčka, žížaly, stínky, pavouky a hmyz, mimo jiné i řadu škůdců, např. mandelinku bramborovou, blýskáčka řepkového nebo housenky (můra zelná, můra osenice).
Jak jim pomoci
- Nepoužívat chemickou ochranu rostlin.
- Vytvářet vhodné biotopy (např. přírodní zahrady, hranice dříví, hromady kamení, vlhké sklepy).
- Opatrná jízda autem během migrace k místům rozmnožování.
- Instalovat plůtky na ochranu ropuch.
Slepýš
Slepýš, i když vypadá jako had, patří mezi beznohé ještěrky. Pro člověka je zcela neškodný a vzhledem ke své zálibě v požírání slimáků je cenným pomocníkem v přírodní zahradě. Zimní úkryt (díra v zemi, hromada kompostu) opouští v březnu nebo dubnu. Po páření v květnu/červnu přichází od srpna do září na svět většinou 6–15 mláďat. Ihned po vylíhnutí jsou samostatná. Jako biotopům dávají přednost místům s povrchem půdy pokrytým vegetací, určité míře půdní vlhkosti a také slunným místům. V případě ohrožení může odlomit část ocasu. Slepýši se z 90 % živí slimáky a žížalami. Vzácněji patří k jejich kořisti také hmyz a pavouci.
Jak jim pomoci
- Nepoužívat jedovatou návnadu na slimáky!
- Místa k přezimování (hromada kompostu) udržovat volně přístupná.
- Vytvářet členitě strukturované zahrady s možností útočiště.
- Nabídnout vhodné možnosti úkrytu (hromada dříví, divoký koutek) a slunná místa (suchá zídka).