Školní zahrada v přírodním duchu

Školní zahrady a prostranství jsou nejbližším kouskem přírody, se kterým se mnohé děti setkávají a kde mohou pozorovat, učit se a poznávat přírodní děje. Napomáhají dětem vážit si nejen přírody, ale i sama sebe. Jsou přírodní učebnou.


Školní zahrady ale netvoří jen záhony k pěstování zeleniny. Ve skutečné přírodní učebně najdeme různé biotopy, bylinkové záhonky, pěstební plochy, meteorologickou stanici, pokusná políčka, ohniště, amfiteátr pro pořádání akcí a představení, jezírko, venkovní učebnu se stolky a lavičkami apod. Takovéto školní zahrady jsou vhodným místem pro výuku všech školních předmětů a také ideálním prostředím pro volnočasové aktivity dětí i jejich rodičů. Pozemky kolem školy jsou zároveň důležitou součástí veřejné zeleně obce či města a měla by jim být věnována patřičná péče.


Co má mít přírodní školní zahrada?

Dětem i dospělým by zahrada měla přinášet nové podněty, zážitky a radosti. To vše samozřejmě maximálně bezpečně.

Zahrada pro všechny smysly

Školní zahrada je ideální prostředí pro rozvíjení smyslů a umění žít přítomností. Jedlé stromy, keře, rostliny, bylinky a koření potěší chuť a provoní zahradu. Zpěv ptáků, kvákání žab nebo cvrkání kobylek naplní dětská ouška. Pestrost květů a listů, let ptáků a motýlů zajistí radost při každém pohledu. Ruce dostanou příležitost dotknout se kůry stromů, zabořit se do záhonu nebo zčeřit vodní hladinu. To vše spolehlivě stimuluje dětské smysly.

Pohyb v zahradě

Běh, šplh, plavání, ale i péče o zahradu. Na školní zahradě se děti učí přirozeným způsobem a stejně tak rozvíjejí své pohybové dovednosti. 

Mohou vylézt do koruny stromů nebo běžet za motýlem, plavání v jezírku nadchne nejen je, ale i dospělé.

Nové zážitky

Zahrada nabízí učení se prostřednictvím osobního zážitku, často ve velmi příjemné formě hry. 

Zahrada se stává prostředím, kde si děti mohou hrát s kamarády, poznávat přírodu kolem sebe a využívat přírodní materiály.


Pomůžeme se školní zahradou i zahradní pedagogikou

Podpoře školních zahrad se věnujeme dlouhodobě a s prokazatelnými výsledky. Co pro vás umíme udělat?

  • Vybavíme vás podrobnými materiály o školních zahradách, mimo jiné i těmi, které jsme vytvořili v rámci projektu EDUGARD.

  • Seznámíme vás s principy zahradní pedagogiky a dodáme inspiraci do výuky.

  • Zprostředkujeme vám návštěvu míst, kde hrají přírodní školní zahrady ve výuce aktivní roli.

  • Zajistíme pro vás konzultaci s odborníky na školní zahrady.

  • Propojíme vás s profesionály na zakládání a údržbu. Ti nejenom pomohou s realizací, ale také vás naučí, jak se o zahradu starat.


Chcete nově vybudovat školní zahradu nebo tu stávající posunout na novou úroveň? Spojte se s námi.


"Přírodní školní zahrada se má podobat přírodě, pestrý trávník s kopretinami, sedmikráskami ba i s pampeliškami by měl být normální. Čím více druhů rostlin, tím pestřejší život v zahradě. Ani v přírodní zahradě se neobejdeme bez práce, ale rozhodně nejsme honěni neustálým pletím a uklízením. V přírodní zahradě není tak vidět, když se něco nestihne. Největší překážkou v budování přírodní školní zahrady jsou přehnané představy o pořádku."
Květoslava Burešová, autorka knihy Učíme se v zahradě