Rašelina v přírodní zahradě
- 19.3.2019
Rašelina je nahromaděný, částečně rozložený rostlinný materiál. Obsahuje převážně organické látky a organické kyseliny. Rašelina vzniká v rašeliništích, které se často lidově nazývají močály, bažiny, nebo slatě. Rašelina (získaná těžbou rašelinišť) je v obchodech snadno dostupným materiálem, všudypřítomným v běžných zahradních substrátech. V přírodní zahradě však rašelinu nepoužíváme.
Ačkoliv se nejedná o materiál jedovatý a ani zahradě škodlivý, těžba rašeliny v přírodě je velice destruktivní. Ničení tohoto unikátního biotopu zanechává “hluboké rány”. Rašelina se totiž získává těžbou z tisíce let starých rašelinišť, která jsou důležitým a citlivým ekosystémem a slouží jako vydatné pohlcovače oxidu uhličitého. Na rozdíl od lesů, které mají stejnou schopnost, je ale životní cyklus rašeliniště mnohonásobně delší, což znamená, že zde pohlcený uhlík může být uložen na desetitisíce let. Zničením rašeliniště přicházíme nejen o unikátní biotop, ale také o historickou banku semen, pylů a makrozbytků.
Rašelina není pro zahradu ani pro hrnkové květiny nezbytná (ostatně, naše babičky ji také nepoužívaly). Rostlinám, které nevyžadují kyselou půdní reakci, bohatě postačí vlastní kvalitní kompost, čímž se kruh uzavírá, živiny putují do dalšího kola. Na huminové kyseliny je velmi bohatý trus žížal (který je v kompostu obsažen). Speciální žížalí kompost vám žížaly mohou vyrobit ve vermikompostéru nebo jej lze koupit.
Chceme-li půdu vylehčit, můžeme rašelinu nahradit například pilinami, jemnou dřevěnou štěpkou z listnatých dřevin (u kyselomilných rostlin i z dřevin jehličnatých či z jejich borky). Substrát pro výsevy, kde mnoho živin není žádoucí, lze připravit například z krtinců, nebo zeminy smíchané s pískem.
Také lze v zahradnických obchodech zakoupit i různé přírodě příznivější náhražky rašeliny – místo rašeliny je základem takového substrátu speciálně připravená dřevní vláknina ze smrkového dřeva, smíchaná s křemenitým pískem a granulátem. Stromy, ze kterých se tato vláknina vyrábí, nejsou chemicky ošetřované. Směs má drobtovitou strukturu, zaručuje optimální provzdušnění a hospodaření s půdní vláhou, které zajišťuje lávový granulát. Ten zabraňuje předčasnému vysychání půdy a uvolňuje postupně živiny, které jsou vázány na dřevní vlákna. Tato biologická dynamika živin, která napodobuje poměry v přírodní lesní půdě, podporuje rychlou tvorbu kořenů a přispívá tak ke zdravému vývinu mladých rostlin.
zdroj: Veronica.cz