Co je to přírodní zahrada?

Zahrada je bezpečné prostředí, kde můžeme přírodu vnímat všemi smysly současně. Je to nejbližší kousek zeleně, který je v naší péči a je tedy často vyjádřením našich názorů, životních postojů, potřeb i přání.

Bez rašeliny, bez umělých hnojiv a bez pesticidů. Tato tři hlavní kritéria musí splňovat každá přírodní zahrada. Z 15 dalších kritérií, která se vztahují na založení zahrady a péči o ni, musí být splněno 10. Například – druhová rozmanitost v přírodním trávníku, ovocná zahrada, využití dešťové vody, kompostování, živý plot z planých druhů keřů a další. Jsou-li tato kriteria splněna, majitelům zahrady je udělena zahradní plaketa „Přírodní zahrada“. Ta není jen ozdobou zahradní branky, ale také poděkováním majitelům zahrady, kteří spolupracují s přírodou.

Přírodní zahrady jsou iniciativou spolkové země Dolní Rakousko ve spolupráci s organizací “Natur im Garten” a četnými partnery. Do České republiky se projekt dostal již v roce 2001 a neustále se zde rozšiřuje. Jeho hlavním nositelem u nás je spolek Přírodní zahrada z.s., který spolupracuje s partnery z různých regionů republiky.

Proč právě Přírodní zahrada?

Protože si klademe otázky – kolik a jakého hnojiva skutečně potřebují zelenina, trávník nebo květiny? Známe postupy díky nimž to jde i bez chemie a uvědomujeme si, že tak vypěstujeme zdravé ovoce a zeleninu. Podporujeme pestrost domácích druhů rostlin a živočichů a vše udržujeme v rovnováze. Informace o většině přírodních zahrad najdete na Mapě přírodních zahrad, kterou spravuje naše partnerská organizace Ekologický institut Veronica.

Ukázkové přírodní zahrady

V Ukázkových přírodních zahradách se můžete osobně přesvědčit, jak to funguje  a najít zde inspiraci pro vlastní zahradu. V roce 2020 je v ČR již 103 takových zahrad. Jsou to zahrady různých typů. Od veřejně přístupných ploch, přes školní zahrady, produkční zahrady až k zahradám soukromým. Informace a fotografie všech ukázkových zahrad najdete v naší galerii.

Login

Lost your password?