Plevel na talíři
- 4.5.2023
Proč zařadit do jídelníčku volně rostoucí rostliny někdy označované jako plevel?
Výhod najdete hned několik.
3 druhy plevele, které můžete omezit na zahradě tím, že je sníte!
KOPŘIVA DVOUDOMÁ
Každý ji zná a pravděpodobně se o ni i spálil. Ale kdo jste ji ochutnal?
Nebojte se, že se přitom spálíte. Kopřiva přestává být žahavou, když ji pomačkáte (třeba válečkem), po tepelné úpravě nebo po usušení.
Z mladých listů získáte čaj, který pomáhá čistit tělo a dodává energii. Využijte jeho sílu ideálně teď na jaře, neboť už staří bylinkáři věděli, že nejúčinnější je májová kopřiva. Čaj můžete udělat z čerstvých, mražených nebo sušených kopřiv. Pijte ho jen tak nebo ve směsích. Pokud chcete maximálně využít jeho účinků, pijte ho po dobu 2 – 3 týdnů.
Kopřivu můžete použít jako zeleninu. Uvaříte z ní úžasnou polévku, vaječnou omeletu nebo výborné noky… Prostě taková “špenátová” rostlina, která roste sama a ve velké hojnosti.
Dejte si jen pozor, ať ji sklízíte v čistém prostředí. Na okraji polí hnojených umělými hnojivy to není úplně ideální, protože v sobě umí velmi dobře hromadit dusík, jehož zvýšené dávky přijímat není vhodné.
Sbírají se v srpnu až v říjnu, když dozrají. Přidat je můžete do chleba či müsli. Mají lehce oříškovou chuť a obsahují mnoho minerálů a vitamínů. Taková superpotravina, jak se teď s oblibou označují rostliny, které mají vysoký obsah výživných látek. Po opražení na másle, sádle či oleji a osolení získáte chuťově zajímavou křupavou posypku na brambory, maso nebo jen tak na chleba.
PTAČINEC ŽABINEC NEBOLI PTAČINEC PROSTŘEDNÍ
Výborná “salátová” rostlina běžně rostoucí na bohatých vlhčích půdách. Velmi dobře se vysemeňuje, takže ač jeho kořeny nejsou nijak urputné, může být problém se ho na záhonech zbavit.
Někdy to však není úplně potřeba. Mnoho druhů zeleniny s ním dobře vychází, protože ptačinec zabraňuje vysychání půdy.
Chuť má podobnou zelenému mladému hrášku. Zároveň je křehký a jemný svojí strukturou.
Obsahuje mnoho vitamínů a minerálů – hlavně vitamín C a E.
Dobře se reguluje tím, že jej pravidelně sklízíte, než jde do květu.
V kuchyni najde využití do salátů nebo třeba jako zeleň a křupavost do sendvičů. Velkou výhodou je, že jej najdete na zahradě mnohem dříve, než vypěstované saláty.
Můžete jej hodit i do domácího smoothie, kde díky své jemné chuti nevadí ani dětem.
BRŠLICE KOZÍ NOHA
Sklízejte hlavně mladé světle zelené lístky. Křehčí, méně hořké a při vaření jsou hotové do dvou minut. Starší listy jsou chuťově výraznější, hutnější a při vaření počítejte přibližně s 10 minutami, než budou hotové do měkka.
Chuť má trochu kořeněnou – podobnou petrželi, někomu připomíná nať mrkve.
Autor článku:
Petra Fetrová
Tvůrkyně jedlé zahrady