Víkend otevřených zahrad     8.-9.6.2024

Svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend) vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a probíhá vždy během červnového víkendu. Projekt se setkal s velkým ohlasem a stal se postupně tradičním po celé Evropě. V České republice se traduje od roku 2010. Obvyklá forma je komentovaná prohlídka o historii, současném stavu i budoucích záměrech v zahradě či parku, doplněná dalším programem.

Tato akce má za úkol zvýšit informovanost a povědomí lidí o zahradním umění, zahradní architektuře, parcích, zahradách a veřejných prostorech, prezentovat obor veřejnosti. Představit jednotlivé objekty s jejich příběhy a tajemstvím a přinést lidem zážitek z poznání.

V akci jsou vítány všechny zahrady a parky v České republice, které mohou nabídnout něco zajímavého např. historický význam, ekologický přístup, nevšední design, dendrologickou sbírkou či zajímavým příběhem. Do akce se mohou zapojit i jiné zajímavé a významné plochy zeleně – ovocné sady, náměstí, historické hřbitovy, kláštery, arboreta či botanické zahrady. Víkend otevřených zahrad je určen jak pro veřejné, tak i soukromé zahrady a parky.

Pro mnoho lidí může být zavádějící celý název akce a mohou se domnívat, že vstup do zahrady je zdarma. Myšlenka byla přebrána z Anglie a stejně tak její název. V Anglii se otevírají běžně nepřístupné zahrady, tedy ty, do kterých se během roku běžně nedostanete, v tom spočívá “otevřenost”. Ale neznamená, že vstup do zahrad je zdarma. Lidé si v Londýně kupují průkaz, který jim umožňuje do těchto zahrad vstoupit.

V České republice tolik takových zahrad nemáme a tak se snažíme během Víkendu lidem poskytnout nadstandardní program v podobě komentovaných prohlídek, koncertů, divadla a podobně. Cílem akce je zvýšit informovanost a povědomí lidí o zahradním umění, zahradní architektuře. Vstupné je na majitelích zahrad. A mnohdy je ze vstupného hrazen doprovodný program, komentované prohlídky, hudební a divadelní představení, atd. které dotvářejí atmosféru zahrady při této “slavnosti”. Proto se prosím nezlobte, pokud bude o “Víkendu” v některých zahradách vstupné vybíráno.

Letošního XIV. ročníku se zúčastní kolem 280 zahrad po celé České republice. Termín konání je 8.-9. června 2024 (sobota – neděle). Přijďte a zažijte zahrady jinak, než je znáte. Ve všech přihlášených zahradách na Vás čeká bohatý program.

Do tohoto projektu je zapojeno i několik našich certifikovaných přírodních zahrad. Přesný seznam otevřených zahrad naleznete na odkazu ZDE.

Více informací k projektu naleznete na webu www.vikendotevrenychzahrad.cz.

Děkujeme za zájem a přejeme krásný víkend v zahradách.

Login

Lost your password?