Koupací jezírka

Voda je život! Je úplně jedno, jestli se jedná o maličký bazének nebo velkoryse pojaté jezírko ke koupání – voda vždycky fascinuje, oživuje a vnáší do zahrady nádherné akcenty.

Zahradní jezírka vyzařují klid, zvou ke spočinutí a dělají ze zahrady teprve místo skutečného odpočinku a regenerace. Co může být krásnějšího, než vykoupat se přímo před domem v příjemně vyhřátém jezírku! Se správným osázením rostlinami a velkoryse založenými pobřežními zónami se z každého jezírka stane malý zahradní klenot. V ideálním případě se realizace jezírka ke koupání řídí stylem zahrady. Jezírka s přírodním šarmem a do oblouků tvarovanými pobřežními zónami velmi dobře zapadají do přírodních zahrad s květinovou loukou, záhony planých trvalek a kvetoucími živými ploty. Přísně geometrická jezírka bývají často součástí terasové úpravy a odráží se v nich architektura obytného domu.

Dobré plánování je půl úspěchu:
Než začnete s budováním zahradního jezírka, ať už sloužícího jako biotop nebo ke koupání, měli byste uvážit několik věcí, především jakou podobu jezírka umožňuje velikost a další danosti vaší zahrady a jakým požadavkům by mělo jezírko vyhovovat. Je vaše jezírko zamýšleno v první řadě jako oživující zahradní prvek s krásnými rostlinami, např. lekníny a kosatci, nebo by mělo sloužit i jako útočiště pro ryby či obojživelníky? Možná byste dokonce chtěli wellnessovou oázu ke koupání?

Velikost zahradního jezírka:
Nezakládejte vaše zahradní jezírko příliš malé. Větší jezírka mají stabilnější ekologickou rovnováhu, což je především pro jezírka určená ke koupání velmi podstatné. Taková jezírka by měla mít alespoň 50 m² vodní hladiny. Vodní plocha se navíc opticky zmenší s tím, jak se rozrostou vodní rostliny. Avšak ani ten, kdo má jen malou zahrádku, nemusí na fascinaci vodou rezignovat. Rostlinami osázená minijezírka ve vědrech nebo kádích jsou možná dokonce i na terasách a balkonech.

Nový trend: bio-bazén – bez řas a bez chemie
Sotva rozeznatelné od klasického bazénu, vtrhly letošní jaro do zahrad bio-bazény. Organické látky v nich nejsou „filtrovány“ bahenními, resp. vodními rostlinami, ale jsou z vody odstraňovány pomocí speciálních filtrů. Dalšími, fosfátovými filtry je možné vázat fosfáty jako hlavní živinu řas. Voda pak zůstává průzračně čistá. Jelikož bio-bazény nepotřebují vegetační zóny, vystačí si i s méně než 50 m², a jsou proto vhodné i pro menší zahrady.

Login

Lost your password?