Motýli na naší zahradě

Když jsme naší přírodní zahradu zakládali, všimli jsme si, že se u nás střídají různé druhy motýlů. Jsou ozdobou zahrady, ale i zdatní opylovači rostlin. Jak je ale v zahradě udržet?

Prvně jsme hledali vhodné stanoviště pro vytvoření „motýlí zahrádky“. Umístili jsme ji na slunném místě předzahrádky. Vysadili jsme zde rostliny bohaté na nektar a napadlo nás ponechat při sečení některé rostliny, které zde rostou přirozeně na svém místě a přichystat motýlům pestřejší nabídku. Vysadili jsme zde levandule, šalvěj, mateřídoušku, tymián, třapatku, ostropestřec, trs kopretin, pupalku, měsíček. Přirozeně je zde rozšířená na více místech dobromysl, štětka, kopřiva, divizna, jetel, nebo řepík. Pak nám ale došlo, že musíme myslet i na housenky a jim přichystat hostinu – druhy rostlin, kterým říkáme „živné rostliny“. Tyto rostliny není třeba vysazovat. Jsou běžně na zahradě, jenom je neposekat a ponechat alespoň kousek neposečeného trávníku, aby mohli motýli dokončit svůj vývojový cyklus. Je to například kopřiva, bodláky, řeřišnice nebo toten (krvavec).

Uvedu několik druhů motýlů, které jsme na naší zahradě pozorovali.

Babočka paví oko (Inachis io)

Živnou rostlinou je hlavně kopřiva, ale i chmel nebo ostružina. Náš nejběžnější druh motýla, který je schopen dálkových migrací.

Babočka kopřivová (Aglais urticae)

Živnou rostlinou je kopřiva. Pro ptáky je nepoživatelná. Housenky nejprve žijí spolu v hnízdech. Obvykle má dvě generace. Přezimuje na chráněných místech. Patří mezi naše první jarní motýly.

Babočka admirál (Vanesa atalanta)

Živnou rostlinou je kopřiva. Miluje rovněž spadlé a hnijící ovoce. Na jaře k nám přilétá ze Středomoří.

Babočka bodláková (Vanessa cardui)

Zivnými rostlinami pro housenky jsou kopřiva nebo květy bodláků. Miluje rovněž spadlé a hnijící ovoce. Je výborným letcem. Přilétá k nám až ze severní Afriky.

Babočka bílé C (Polygonia c-album)

Živnými rostlinami pro housenky jsou kopřiva, chmel, jilm, líska a další opadavé stromy. Lze je nalézt i na rybízu a angreštu. Na rubu zadního křídla je bílá nebo žlutobílá skvrna tvarem připomínající písmeno C.

Babočka osiková (Nymphalis antiopa, tzv. „Černopláštník“)

Živnými rostlinami pro housenky jsou listy břízy, osiky, jívy, jilmu, vrby nebo topolu. Patří k našim prvním jarním motýlům.

Žluťásek řešetlákový (Gonepteryx rhamni)

Živnými rostlinami pro housenky jsou řešetlák počistivý nebo krušina olšová. Dožívá se věku 10 až 11 měsíců, což jej řadí k našim nejdéle žijícím motýlům. V zimě mění telní tekutinu na nemrznoucí. Přezimuje v listí. Na jaře první motýl na naší zahradě.

Otakárek fenyklový (Papilio machaon)

Živnými rostlinami pro housenky jsou mrkev, fenyklu, bedrník, kopr, kmín a petržel.

V ČR patří mezi zákonem chráněné – ohrožené druhy živočichů.

Modrásek jehlicový (Polyommatus icarus)

Živnými rostlinami pro housenky je mateřídouška, štírovník růžkatý nebo celá řada bobovitých rostlin. Je českým nejběžnějším modráskem.

Okáč poháňkový (Coenonympha pamphilus)

Živnými rostlinami pro housenky jsou luční trávy jako kostřava červená, lipnice luční nebo psineček obecný a rozkladitý aj. Pozoruhodná je variabilita párovacích strategií. Modelový druh pro etology.

Bělásek řeřichový (Anthocharis cardamines)

Živnými rostlinami pro housenky patří  česnáček lékařský a řeřišnice luční, hořčice polní, kokoška pastuší tobolka nebo penízek rolní.

 

Motýlovník

Do motýlí zahrádky patří motýlí domeček, pítko s kameny a pár kamenů, které se zahřejí a slouží motýlům jako vyhřátá přistávací plocha. Kameny „vylepší“ i mikroklima stanoviště.

Součástí naší zahrádky je i „motýlí domeček“, který může sloužit motýlům k úkrytu před zimou nebo deštěm. Na domeček jsem namaloval motýle, které jsou oblíbené u mých vnoučat. Chybí mi ještě domalovat babočku kopřivovou pro pátého vnuka. U dětí jsou motýle velmi oblíbené. Přes jejich krásu ovlivňujeme jejich vztah k přírodě samé. I tom to je.

Text a fotografie: František Šulgan

Login

Lost your password?