portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio

Chaloupecká přírodní zahrada

Ukázková přírodní zahrada na Chaloupkách je v péči stejnojmeného střediska ekologické výchovy, které se tvorbě a propagaci školních zahrad věnuje už dvacet let. V zahradě kromě pracovníků pracují také děti, které na Chaloupky přijedou na týdenní výukový program, bylinky a zeleninu využívá naše kuchyně, v zahradě lovíme hmyz, učíme tu, měříme počasí a staráme se o zvířata.

Zahrada obklopuje ze tří stran bývalou hájenku, ve které ekocentrum sídlí. Skládá se ze zahrady okrasné, kde rostou především květiny, které využívaly už naše babičky. Ta je rozdělena na záhon trvalek, divočinu, kde najdete spíše kapraďrosty a lesní rostliny, ukázkový záhon pro polní plodiny (obilí, mák, len…). Střed okrasné zahrady tvoří jezírko a kamenitá skalka s teplomilnými druhy rostlin, v rohu zahrady je vrbový chýše s lavičkou. V prostoru okrasné zahrady je umístěn i záhony bylinek v nízkých vyvýšených záhonech.

Další nezbytnou součástí zahrady je prostor pro pěstování zeleniny, kromě skleníku (kam se k práci vleze 15 žáků) jde o 5 vyvýšených záhonů s jahodami, mrkví, kedlubnou, ředkvičkami, špenátem a salátem. Na kompostu rostou dýně.

Třetí částí je květnatá louka, kterou dvakrát ročně kosíme a náhodně zde doséváme květnaté druhy z širokého okolí. Čtvrtá část je potom starý třešňový a švestkový sad s proskleným demonstračním včelím úlem.

Celou třetinu zahrady zabírá farma, kde chováme ovce, kozu, králíky a nejrůznější drůbež (kachny, slepice, perličky, husy a pávy). Všechny kurníky a chlívy mají zelené střechy. Na přechodu mezi sadem a farmou je umístěna meteorologická budka, srážkoměr a stožár. Součástí zahrady je amfiteátr využívaný jako přírodní učebna a zahradní altán s chlebovou pecí. V zahradě jsou ponechány torza starých stromů jako hmyzí útulky, ptačí krmítka, která využíváme v zimě ke sledování ptáků.

Zahrada je návštěvníkům celoročně k dispozici (v pracovní dny od 7:00 do 15:00 po ohlášení se na recepci střediska), po předchozí telefonické dohodě vás zahradou provedeme. Pro žáky základních škol navíc nabízíme tříhodinový výukový program “Vstávej semínko, holala” zaměřený právě na zahradničení a přírodní zahrady. V zahradě pořádáme nárazově zahradnické workshopy, nabízíme další vzdělávání pedagogických pracovníků na téma budování školní zahrady a výuka ve školní zahradě.
V budově střediska se navíc můžete ubytovat a v přírodní zahradě a na farmě strávit třeba celý víkend.

Adresa: Chaloupky o.p.s., Kněžice 109, 675 29

Kontaktní údaje: Kříž Martin, tel. 568 870 359; martin.kriz@chaloupky.cz; http://www.chaloupky.cz

Otevírací doba: celoročně po – pá od 7:00 do 15:00; so – ne pouze po předchozí domluvě

Samostatná prohlídka zdarma, komentované prohlídky po předchozí domluvě, cena dohodou.

Komentované prohlídky v Aj po domluvě předem, cena dohodou.

 

Date
25.5.2018
kategorie
Vysočina
štítky
výuková
Follow Us

Login

Lost your password?