portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio

Lipka – Kamenná

Ukázková přírodní zahrada na Kamenné je příkladem využití minimálního prostoru uprostřed velkoměstské zástavby pro zvýšení biodiverzity. Je zde místo pro člověka i přírodu. Zahrada se skládá ze dvou částí, před a za budovou. Severní zastíněná část je klidovou zónou určenou pro výuku pod širým nebem (amfiteátr) a rostou zde okrasné stínomilné rostliny v barevnosti od bílé po tmavočervené, kvetoucí od jara až do podzimu.

Přední jižní část je značně osluněná a proto zde výborně rostou jak suchomilné tak teplomilné rostliny, zejména aromatickým bylinám to prospívá. Na vyvýšeném záhoně rostou ukázky méně známé zeleniny a léčivých rostlin. Okrasné rostliny jsou laděny v kontrastu žluté a oranžové s modrou a fialovou. Okolo jezírka je biotop vlhkomilných, mokřadních a vodních rostlin rostoucích ve volné přírodě.

Srážková voda je svedena okapy a částečně zadržována pro zálivku, část ústí do jezírka v přední části.

Iluzi volné přírody dokresluje zvuk tekoucí vody, která je přečerpávána z jezírka pomocí fotovoltaického panelu a teče přes tzv. flowformy, kde dochází k jejímu proudění, okysličování a tím i čištění a zlepšení kvality vody v celém jezírku.

Popínavé rostliny jsou již nedílnou součástí městské zeleně. I naše „zelená fasáda“ překonala první metry a vistárie se po připravené konstrukci úspěšně šplhají ke střeše.

Střecha na Kamenné je z části sedlová a zčásti plochá. Tato část je postupně extenzivně ozeleňována, takže téměř 50% plochy naší střechy bude mít vegetační pokrytí a pomůže tak zlepšit mikroklima uvnitř i vně budovy, zpomalit průtok srážek, zvýšit odpar a zachytit více prachu.

Veškerý organický materiál ze zahrady i provozu budovy je kompostován a slouží ke zlepšení úrodnosti a fyzikálních vlastností půdy na záhonech.

I v tak malém prostoru je možné pěstovat stromy a keře. Při otevření byla zasazena třešeň, na které je naroubováno 5 dalších odrůd, takže máme vlastně třešňový sad „šest v jednom“. Živý plot je z košíkářské vrby a kromě zachování soukromí sousedů slouží i jako zásobárna proutí pro nejrůznější využití jak v zahradě, tak v rukodělných kroužcích.

Prostě je nám tady dobře.

Adresa: Kamenná 20, 639 00 Brno

Kontaktní údaje: Dana Křivánková, tel. 737 274 242; dana.krivankova@lipka.cz; http://www.lipka.cz/kamenna

Otevírací doba: Každý všední den, nutno se předem ohlásit, možná je prohlídka samostatná i s průvodcem. Po předchozí domluvě možná prohlídka i v angličtině a němčině. Vstup zdarma s možností dobrovolného příspěvku.

 

Date
24.5.2018
kategorie
Jihomoravský kraj
štítky
výuková
Follow Us

Login

Lost your password?