portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio

MUNI PED – Modelová školní zahrada „Kejbaly“

Modelová školní zahrada PdF MU „Kejbaly“ se nachází v blízkosti Univerzitního kampusu MU v Brně-Bohunicích a je součástí Katedry biologie na PdF MU, která sídlí ve středu města Brna.

Aktuální podoba zahrady vychází z konceptu klimatických přírodních zahrad. Vedle již tradičního pěstování užitkových polykul (kombinovaných záhonů) a permakultur (bylinková spirála) je v zahradě kladem důraz na podporu biodiverzity. Tu představují prvky jako jsou dvě jezírka, hmyzí hotely, krmítka, plazníky, ještěrkovníky, ale také „divoké“ části zahrady. V zahradě využíváme nejrůznější typy zavlažovacích systémů včetně keramických OLLA nádob. Veškerý odpad zpracováváme kompostováním, štěpkováním nebo na výrobu biouhlu. Zahrada prochází pomalou, ale neustálou proměnou, kterou reagujeme jak na změny klimatických podmínek, tak na proměny ve využívání školních zahrad.

Primárním účelem zahrady je sloužit jako modelové didaktické prostředí pro výuku studentů oborů Učitelství pro MŠ, Učitelství pro 1. stupeň ZŠ a Učitelství přírodopisu pro ZŠ. Hlavním cílem zde realizované výuky je představit budoucím učitelům potenciál školních zahrad pro rozvoj senzitivity, nácvik dovedností spojených s pěstováním užitkových rostlin, výuku biologických témat na principech zkušenostního učení. Zahrada není otevřena jen studentům pedagogické fakulty, ale i třídám brněnských základních škol, které se zde účastní výuky vedené studenty. Členům akademické obce pak slouží zahrada jako prostor pro neformální setkávání.

 

Adresa zahrady: Vinohrady 506/100, Brno-Pisárky, 639 00

Kraj: Jihomoravský

Kontaktní údaje: Mgr. Iva Frýzová / Mgr. Kateřina Ševčíková

e-mail: fryzova@ped.muni.cz / sevcikova@ped.muni.cz

telefon: +420 549 494 124 / +420 549 498 285

web: https://biologie.ped.muni.cz/

GPS souřadnice objektu: 49.1785272N, 16.5749889E

Otevírací doba: V zahradě je celoroční provoz v pracovních dnech. Vzhledem k probíhající výuce studentů a žáků však doporučujeme návštěvu po předchozí domluvě. Další možností je návštěva během víkendu otevřených zahrad.

 

Doplňující informace:

V zahradě je možné si domluvit prohlídku či tematický workshop, a to v českém i anglickém jazyce.

Zahrada je plně bezbariérová, nicméně pohyb po zahradě je možný především po nezpevněných travnatých plochách.

Date
21.2.2024
kategorie
Jihomoravský kraj
štítky
školní
Follow Us

Login

Lost your password?