portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio

Přírodní zahrada Staroboleslavský Klíček

Zahrada se nachází na okraji historické části Staré Boleslavi, v okrese Praha- východ v nadmořské výšce 169 m n.m. Velikost zahrady je 3.516 m2. V těsném sousedství za zdí je Bazilika Sv. Václava, která Stojí na místě kostela sv. Kosmy a Damiána, kde byl podle pověsti svým bratrem Boleslavem I. 28. září roku 935 (nebo 929) zavražděn sv. Václav a které se stalo významným poutním místem. Z další strany parcelu lemuje zeď a za ní tůň (slepé rameno Labe) a lužní les.

Původní zeď a budovy, které dříve sloužily jako Lovecký zámeček pro obyvatele a návštěvy Brandýského zámku, teď pomyslně rozdělují zahradu na část spodní a vrchní. Nyní budovy slouží spolku a část jako byty pro nájemníky.

Zahrada je zároveň pojatá jako zahrada obytná s možnosti posezení u ohně, u komunitní pece, v altánu, či možností využití přístřešku u ohniště.

Adresa: Maxe Švabinského 371, 25001 Stará Boleslav

Kontaktní údaje: Petra Zunová, e-mail: klubklicek@gmail.com , telefon: 721 338 086, web: https://www.boleslavskyklicek.cz/  , facebook: https://www.facebook.com/RodinnyKlubKlicek

Otevírací doba: pouze po předchozí domluvě

Doplňující informace:

V zahradě sídlí spolek Rodinný klub Klíček,z.s. od roku 2012, který velmi zanedbanou, ale kouzelnou zahradu dává dohromady pomocí vlastních sil členů a za pomocí dotací a grantů města, MAS, SFŽP a Nadace Partnerství. V zahradě pomáhají i děti z lesního klubu (certifikovaného ALMŠ) a lesní družiny a studenti ze SZŠ v rámci programu a zaměření klubu environmentálním směrem. Klub Klíček kromě zmíněné činnosti pořádá také v zahradě komunitní i veřejné akce a nabízí 20 environmentálních programů pro MŠ a ZŠ. Plody zahrady, bylinky a zeleninu nejen pěstujeme, ale i zpracováváme k vlastnímu užitku. Ctíme permakulturní přístup k zahradě i dětem.

Části zahrady jsou okrasné, kde rostou především květiny našich babiček (vrbiny, třapatky, orlíčky, zvonky, růže, pivoňky…) . Najdete záhon trvalek, ale i divočinu a na jaře část zahrady uchvátí biotopem lužního lesa, včetně trsy bledulí, sněženek a dymnivky. U komunitní pece je ukázkový záhon pro polní plodiny (topinambur, obilí, pohanka, kukuřice, len…). Klíček je zapojen do skupiny uchovatelů starých odrůd (Gengel) a řadu těchto plodin nabízí, v rámci této aktivity, zájemcům dál.

V prostoru spodní zahrady jsou terasovité záhony plné bylinek, jedlých keřů (rybízy, angrešty, zimolezy, muchovníky všeho druhu a květin. Mnoho květin je pastvou pro motýli, které mají i svůj vlastní domeček a na jaře zase květiny vábí čmeláky a včely, které mají své vlastní úly na zahradě. Vrbový tunel, bosonohá stezka a pozorovatelna jsou zase společně s hamakami a pískovištěm místem pro děti.

Další součástí zahrady je prostor pro pěstování zeleniny. Záhon je ve tvaru naší země i s body hlavních měst a můžete se tak projít po republice mezi záhony s jahodami, mrkví, ředkvičkami, brambory či salátem. Na kompostu rostou dýně, cukety a patizony. Vše lemují měsíčky, hvozdíky, náprstníky a u zdi maliny, slunečnice a vinná réva…

Celou zahradu pokrývá květnatý trávník, který dvakrát sekáme jen na potřebných místech, do krtinců a na malé plochy doséváme květnaté druhy. Spodní část zahrady skrývá starý jablečný sad a stará švestka a třešeň a ořešáky. Sad byl před lety dosázen ovocnými stromy jako je hrušeň, švestka, broskvoň atd. Na zahradě a kolem ní je nespočet vzrostlých stromů – kaštany, javory, lípy, střemchy a nespočet druhů keřů od bezů, lísek, zlatice a pustorylu až po jeřábníky, hlošiny, rakytníky, svídy, mišpule, kdouloně, dříny a dřišťály atd. Dominantou vrchní zahrady je památný strom Dub letní sloupovitý „anglický dub“, který je 240 let starý.

Součástí zahrady je divadelní amfiteátr využívaný jako přírodní učebna, posezení na akce a slavnosti. K zahradnímu altánu je na okapový systém dobudovaný vodní herní prvek, který se využívá na EVVO programy i pro hru dětí z lesního klubu. V zahradě jsou ponechány torza starých stromů a větví jako hmyzí útulky, ptačí krmítka, která využíváme v zimě ke sledování ptáků. Na zahradu zavítá mnoho lesních zvířat, nejen lesního ptactva, ale i zajíci, veverky, srny, bažanti.

Zahrada je návštěvníkům celoročně k dispozici po předchozí telefonické dohodě vás i zahradou provedeme (během dne v pracovním týdnu je k užívání dětem z klubu). Pro žáky základních a mateřských škol nabízíme výukové EVVO programy. Zahradu si lze prohlédnout i v rámci veřejných akcí a na Den otevřených zahrad. Za dobrovolný příspěvek spolku na údržbu zahrady se zlobit nebudeme.

Date
22.2.2023
kategorie
Středočeský kraj, ukázkové zahrady
štítky
výuková
Follow Us

Login

Lost your password?