portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio

Včelařské arboretum Kratiny

Včelařské arboretum vzniklo v roce 2011 z iniciativy hodonínské včelařské organizace a do jeho budování se zapojili především místní včelaři, dobrovolníci z řad lužických občanů a děti ze včelařských kroužků. V současnosti najdeme na ploše 1700 m2 významné včelařské dřeviny – lípa, javor, vrba, olše, bříza, dub, líska, jabloň, jírovec, dřín, jerlín, korkovník a jeřáb oskeruše. Vedle vysázených bylin lákají včely i volně rostoucí pampelišky, vlčí máky, divizny či hvězdnice kopinatá a plot prorostlý hluchavkami je pastvou pro čmeláky. Ještě nedokončené jezírko se již stalo domovem potápníků a brzy se v něm jistě objeví i další obyvatelé.

V areálu arboreta se nachází dílna-medárna a včelín, který ke své činnosti využívá včelařský kroužek Lužice. Návštěvníci zahrady mohou pozorovat včely v proskleném pozorovacím úlu, prohlédnout si historické typy úlů a nahlédnout pod pokličku získávání a zpracování včelích produktů. Zejména pro děti je velmi lákavé žvýkání voští s medem či možnost vlastnoručního odlití svíček a ozdob ze včelího vosku. Díky podpoře Obce Lužice byl postaven celodřevěný srub, ve kterém probíhají besedy, vzdělávací akce pro včelařskou i laickou veřejnost, schůzky včelařského kroužku a další akce připravované ve spolupráci s obcí a ekologicko-mládežnickým Hnutím Brontosaurus.

V roce 2012 bylo arboretum rozšířeno na 2500m2, počítá se s dokončením jezírka a vytvořením speciálního biotopu pro čmeláky a včelky samotářky.

Adresa: Havířská 587/8, 696 18 Lužice u Hodonína

Kontaktní údaje: Oldřich Ištvánek, tel. 724 070 711; istvanek@gmail.com; https://www.facebook.com/kratiny/

Otevírací doba: pouze po předchozí domluvě;  vstupné je dobrovolné; po domluvě možnost zajištění tlumočení do Nj, Aj, Rj, Fj

 

Date
24.5.2018
kategorie
Jihomoravský kraj
štítky
soukromá
Follow Us

Login

Lost your password?