portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio

Vlčihorská zahrada

Vlčihorská zahrada je veřejná botanická zahrada se zaměřením na léčivé i užitkové rostliny. Důležitým principem zahrady jsou zásady citlivého chování k přirozenému prostředí, zachování jeho diverzibility a šetrné kooperace s ním. Využíváme permakulturní a biodynamické principy.

Zahrada kvete v kraji Českého Švýcarska, v čistém prostředí na kraji CHKO Labské pískovce a spolupráce se společností Nobilis Tilia (latinsky Krásná Lípa), která vyrábí čistou přírodní kosmetiku, přímo vybízí k čistému způsobu pěstování aromatických a jedlých rostlin k účelům studijním, osvětovým, i odpočinkovým.

Výsadba se zaměřuje na rostliny aromatické, které mají své využití v aromaterapii. Dále místní druhy (podpora ohrožených druhů), staré odrůdy v zájmu jejich udržení a užitkové, které mají tradici v domácím pěstování a využití ve zpracováním na tzv. domácí lékarnu. V zahradě tak postupně vysadíme i původní druhy ovocných a lesních dřevin, s důrazem na jejich odolnost k místnímu drsnějšímu podnebí.

Ve sbírce najdete bobuloviny z oblastí Sibiře nebo Severní Ameriky, ale i domácí zapomenuté a polodivoké keře, které mají široké využítí, bylinky, které se dřívě pěstovaly na vesnických záhonech, a staré odrůdy zeleniny.  Zahrada však nejsou jenom rostliny, ale také přilehlé prostory, způsob koloběhu živin, kompostování a o tom všem se návštěvníci mohou dozvědět.

Jedno čínské přísloví říká, že zahradu trvá vytvořít sedm let. A japonské přísloví říká, že „nejlepším nářadím v zahradě je zahradníkův stín“. Rostliny samotné vnímají přítomnost lidí, kterým na nich záleží a kterým pak rostliny dělají rády radost :-). Proto tvoříme zahradu společně; zahradu, která bude určena veřejnosti k radosti a odpočinku, vzdělávání a rozjímání. Obdiv, zájem a pochopení souvis lostí návstěvníků budou tou nejvhodnější odměnou.

Adresa: Vlčí Hora 147, Krásná Lípa 407 46

Kontaktní údaje: Irena Čiháková, tel. 773 111 904; irena.cihakova@nobilis.cz; http://os.nobilis.cz

Otevírací doba: celoročně, za každého počasí a v kteroukoli denní dobu

Vstup zdarma, komentované prohlídky pouze pro objednané skupiny od 10 osob – 60Kč, děti, studenti a senioři 50% sleva.

Každoročně o víkendu nejblíže svátku sv. Jana se koná tradiční oslava slunovratu Svatojánské slavnosti bylin. Oslava síly slunce, přírody a všech lidí, kteří se zde tyto dny setkají. Čekají vás zajímavé přednášky, kulturní program, tvořivé dílny a stánky s osobitým zbožím.

Date
24.5.2018
kategorie
Ústecký kraj
štítky
soukromá výuková
Follow Us

Login

Lost your password?