portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio
portfolio

ZŠ a MŠ Boleradice

Naše školní zahrada přiléhá k budově základní a mateřské školy. Je členěna na několik částí, podle jejich využití. K budovám přiléhají přírodní učebny a prostor učebny MŠ obklopuje školní hřiště (do budoucna zatravněné, nyní ve stádiu pěstování zátěžového trávníku). Přírodní učebna ZŠ na dolním dvoře je obklopena prostorem pro trvalky, keři a kouty pro divoce žijící živočichy. Je zde také umístěno několik domečků pro zvířecí pomocníky a instaluje se budkovník. Učebnu obklopují rostliny vlhkých stanovišť.

V horní části zahrady jsme zachovali travnatou louku pro hry dětí s různými herními i výukovými prvky – hmatová stezka, lavičky, skluzavka, altánky porostlé popínavými rostlinami. Další stanoviště jsou využívána k výuce a pěstování rostlin. Jedná se zejména o záhony žáků, na kterých hospodaří podle „traťového plánování“ (tříhonný osevní postup). Máme tu i sluneční past – k jihu obrácený šikmý záhon; bylinkovou spirálu; zamulčované ovocné keře a stromky, na kterých si děti mohou bez obav zamlsat; a několik kompostérů. Děti rády pozorují život v okolí malého jezírka. Zvířátka mohou najít úkryt i v koutě „pro ježečky“ a na kamenité stráni „pro ještěrky“.

Svoje záhonky – vyvýšené – mají i děti z mateřské školy. Na nich si rády pěstují jahůdky, ředkvičky a cokoliv dalšího, co si mohou přidat ke svačince. Živý plot z keřů vinné révy přináší radost hlavně v podzimních měsících.

Naše zahrada je charakteristická svojí polohou v několika výškových úrovních. Na pozemku se nachází starý sklep, který je využíván školní kuchyní jako sklad a zároveň jeho plocha je místem dětských her.

Všechny nově zbudované stavební prvky na zahradě jsou z původních materiálů, sebraných na zdejších terasách a z bouraček místních staveb.

Bylinky, ovocné stromy a keře, které jsme vysadili, jsou vybrány s ohledem na původní zdejší flóru. Využíváme je k úpravě jídel, výrobě osvěžujících nápojů pro děti a ke zdravému mlsání.

Na školní zahradě plně využijeme veškerý bioodpad z naší školy.

Adresa: Boleradice 57, 691 12

Kontaktní údaje: Milena Plocková, tel. 722 199 668; reditelka@boleradice.cz; http://www.skolaboleradice.cz

Otevírací doba: po předchozí domluvě celoročně přístupná, v červenci a srpnu telefonovat s předstihem

 

Date
24.5.2018
kategorie
Jihomoravský kraj
štítky
školní
Follow Us

Login

Lost your password?