portfolio
portfolio
portfolio
portfolio

ZŠ a MŠ Domamil

Přírodní zahrada začala vznikat na podzim roku 2012 díky velkému nadšení našich žáků a učitelů. V září jsme během dvou projektových dnů vytvořili hmatovou stezku, kamenného krokodýla, políčka polních plodin a první vysoký záhon. Bagr zde nahrnul kopec na sáňkování s velkou rourou na prolézání.

Hned na jaře, když okolo kamenného krokodýla začaly kvést jarní cibuloviny, naše aktivity na zahradě pokračovaly. Okolo chodníku na zrytém prostranství jsme oseli zeleninové záhony, založili jsme další vysoké záhony a osázeli motýlí záhon trvalkami. Postavit domeček na nářadí z připravených palubek byla pro děti hračka, stejně jako založit na něm zelenou střechu. Své místo na zahradě našlo i malé jezírko, které plynule přechází v bylinkovou spirálu. Návštěvníci zahrady si mohou odpočinout na gabionovém posezení. To sestavili žáci z drátěných sítí, které naplnili kameny. Jediným prvkem, který na zahradě vyrobila firma, je vrbičkový tunel, protože jsme neměli dostatek dlouhých vrbových prutů. Na žádné správné přírodní zahradě nesmí chybět kompost, hromada kamenů pro ještěrky nebo nádrž na dešťovou vodu.

Tím však naše snažení neskončilo. V dalších letech na zahradě postupně přibyl hmyzí hotel, další vysoké záhony, soška říčky Rokytky, informační tabule, záhonek čínských a vietnamských bylinek a byly vysazeny ovocné stromky a keře.

Mezi jednu ze zajímavostí naší ukázkové přírodní zahrady patří pět vysokých záhonů z různých materiálů. První je vyrobený z fošen, druhý jsme sestavili z gabionů, na třetí jsme použili kůly a čtvrtý děti upletly z proutí. Poslední záhon žáci poskládali v dubnu letošního roku ze starých cihel.

Adresa: Domamil 115, 675 43 Domamil

Kontaktní údaje: Miroslav Kabelka, tel. 564 034 711; miroslavkabelka@seznam.cz; http://www.skoladomamil.cz

Otevírací doba: po předchozí domluvě

Date
25.5.2018
kategorie
Vysočina
štítky
školní
Follow Us

Login

Lost your password?