Ekologická hodnota planných trvalek

Plané květiny přináší do našich zahrad důležitou druhovou rozmanitost. Pro živočišné obyvatele zahrady představují nepostradatelný zdroj potravy.

Mnoho našich zahrad je osázeno cizokrajnými rostlinami. Původní hmyz, např. včely samotářky nebo citliví motýli pak hladoví u zdánlivě prostřeného stolu a v důsledku toho i ptáci, ještěrky a žáby, kteří se hmyzem živí. Důvody spočívají ve výběru rostlin, často se používají rostliny s plnými květy nebo dokonce sterilní šlechtěné formy, které hmyzu neposkytují žádnou potravu.

Pokud chcete pomoci motýlům a dalším obyvatelům zahrady, sáhněte při výběru rostlin po planých formách, které lze zakoupit v dobrém speciálním obchodě.

Vhodnou alternativu představují šlechtěné formy s neplnými květy, které jsou pro hmyz rovněž atraktivní. Nejvhodnější je ovšem ponechat v zahradě místečko spontánně se objevivším rostlinám. Violka, popenec, smetanka atd. potěší náš zrak stejně jako šlechtěné květiny. Kopřiva je nepostradatelnou potravní rostlinou hned pro více našich motýlích druhů, resp. pro jejich housenky, například pro babočku paví oko a babočku kopřivovou.

Mimochodem, právě plané trvalky jsou zvláště vhodné pro výsadbu, která je málo náročná na péči. Plané rostliny jsou totiž přirozeným porostem dané krajiny. Dlouhý čas se přizpůsobovaly podmínkám svého stanoviště. To přináší výhody pro zahradníky, kteří použijí rostliny vhodné pro konkrétní místo. Neboť čím lépe se rostlina hodí na stanoviště, tím je odolnější a tím méně práce budeme mít s jejím ošetřováním.

Login

Lost your password?